Çöp Fabrikası Tedirgin Ediyor

27 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2943 defa okundu.

Umuttepe’de yapılması planlanan çöp fabrikasının İzmit’e zarar vereceğini belirten Yenidoğan, Serdar ve Arızlı Mahallesi sakinleri toplanarak açıklama yaptı.

Umuttepe’de yapılması planlanan çöp fabrikasının İzmit’e zarar vereceğini düşünen mahalle sakinleri toplanarak açıklama yaptı. Yenidoğan Mahallesinde bir araya gelen kalabalık grup tarafından yapılan açıklamada, “Bizler, Yenidoğan, Serdar ve Arızlı Mahallesi sakinleri olarak burada toplandık. Amacımız Umuttepe’de yapılmak istenen çöp fabrikasına karşı olduğumuzu yetkililere duyurmaktır. Bizler çöp fabrikasına karşı çıkmıyoruz, Karşı çıktığımız ve kabullenemediğimiz çöp fabrikasının mahallemizin kuzey sırtlarına yapılmak istenmesidir.

GEREKÇELERİNİ ANLATTILAR

Yenidoğan ve Serdar mahallerinin bulunduğu coğrafik yapı kuzey güney doğrultusunca uzanan D- 100 karayolundan itibaren yaklaşık 20 kilometre boyunca devam eden muazzam bir rüzgar koridorunun olmasıdır. Bu rüzgar koridoru sadece bizim mahallelerimizin değil bütün İzmit’in nefes borusudur. Yapılmak istenen tesis ne kadar masumane gösterilmek istense de bacalarından çıkacak olan zehirli Dioxin gazının kanserojen madde olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kentin akciğerleri olan kuzey orman bölgesine yapılması sonucunda zehirli gazların esen rüzgarla beraber tüm mahallemize yayılması bizleri ileri derecede tedirgin etmektedir”

MEYVECİLİĞE DE ZARAR VERECEK

 

Çöp fabrikasının bölgedeki meyveciliğe de zara vereceğini belirten mahalle sakinleri, “Arızlı mahallemizin yetiştirdiği üzüm ve kirazın şehrin hiçbir yerinde yetişmediği de unutulmamalıdır. Ayrıca büyükşehir belediyesi bu projeyi farklı ilçelerde yapmayı denemiş bölge halkının karşı çıkması sonucu vazgeçmiş, son olarak neden İzmit seçildiği de merak konusudur. Yetkililere buradan seslenmek istiyoruz, ormanlarımıza dokunmayın havamızı kirletmeyin, kanser olmak istemiyoruz. Söz konusu projenin yerini tekrar gözden geçirerek tekrar düşünmeye davet ediyoruz” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,856 saniyede tamamlandı.