Yuvacıklılar O Projeyi Bölgelerinde İstemiyor

24 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2925 defa okundu.

Kocaeli’ye bağlı Yuvacık Samanlı Dağları’nda yapılması planlanan ve Sakarya ile Bursa da dahil olmak üzere 3 ili kapsayan Rüzgar Enerji Santrali Kapasite Artış Projesi’nin ÇED Raporu bilgilendirme toplantısı Yeniköy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

ÇED’in yapıldığı toplantıda bölgenin en değerli alanlarına inşa edilecek rüzgar tribünleri hakkında bilgi veren Yuva Enerji Şirketi yetkilileri, bölge halkı tarafından tepkiyle karşılandı.2011 yılındaki projede yer alan 37 adet rüzgar türbinin ile çalışması planlan santral, daha sonra 53 adet türbine çıkarılması planlanmıştı. Bunun üzerine firma kapladığı alanı hesap ederek 113 türbine çıkarttı. 133 türbine izin verilmemesi üzerine firma Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan aldığı lisans ile türbine ilave olarak 20 adet türbin koymak istedi. Bu sayede inşa edilecek türbin sayısı 53’e yükselmiş oldu. 53 türbinin 40 adeti Kocaeli de, 8 türbin Sakarya’da, 5 türbin ise Bursa il sınırları içerisinde yer alacak.

TAM BİR REZİLLİK

Çevre Yüksek Mühendisi Erol Demirci tarafından bilgi verildiği sırada ilk olarak ayağa kalkan Karaaslan Dinlenme Tesisleri sahibi Sedat Karaaslan, “Böyle bir rezillik mi var Yuvacığın adını bu şekilde nasıl kirletirsiniz. Bu projeyi dinleyenler haindir. Allah belanızı versin. Bu projenin amacı burayı tamamen gasp edip ormanı yok etmektir. Biz izah istemiyoruz projeyi de dinlemek istemiyoruz” dedi. Yaşananların ardından Karaaslan polis ekipleri tarafından kültür merkezi dışına çıkartılarak gözaltına alınma istendi. Vatandaşların araya girmesiyle emniyet güçleri Karaaslan’ı serbest bıraktı. Karaaslan’ın ardından kültür merkezini dolduran vatandaşlar tepkilerini ortaya koymaya başladı.

KÖMÜRÜN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARAR MALUM

Gerginliğin çıkması nedeniyle olay yerine çok sayıda polis geldi. ÇED sunumunu yapan Çevre Yüksek Mühendisi Erol Demirci vatandaşların tepkisinin normal olduğunu fakat çevreye zarar vermeden dünyanın döndüğü rüzgar enerjisinin önemine vurgu yaparak,”Türkiye olarak birkaç enerji ürünümüz var. Bunlar, kömür, doğalgaz, hidroelektrik ve petroldür. Doğalgaz ve petrolde dışarıya bağımlı olduğumuzu zaten biliyorsunuz. Kömür ve petrol ise kaynak olarak çok fakat kısa bir süre içerisinde tükenecek. Kömürün bunun dışında çevreye verdiği zararla malum. Artık dünyanın en gelişmiş ülkeleri rüzgar enerjisine dönmüş durumda.

SALONU TERK ETTİLER

Bizde bunu Yuvacık’a getirmek istiyoruz. Bu projeyi de uygularken de çevreye kesinlikle zarar vermeyeceğiz. Orman kesimi falan yapacağımız yok. Biz burada proje tasarlıyor ve sizlerle paylaşıyoruz. Görüşlerinizin bizim için önemi çok büyük. Orman içi açıklık alanlarına türbünleri kurmayı planlıyoruz” dedi. Gerçekleşen halkın katılım toplantısı sonrasında katılımcılar projeyi kabul etmeyerek kültür merkezini terk etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,822 saniyede tamamlandı.