Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kuleli Askeri Lisesi Açıklaması

13 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8208 defa okundu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında bakanlıkta yaşanan yeniden yapılanma sürecini anlattı. Tartışılan Kuleli Askeri Lisesi’nin, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edildiğini açıklayan Bakan Işık, Rakka operasyonuna ilişkin de bilgi verdi.

15 Temmuz sonrası bakanlıkta yaşanan değişim sürecini anlatan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ”Milli Savunma Bakanlığı’nı yeniden kuruyoruz. Kuleli Askeri Lisesi, Milli Savunma Üniversitesi Rektörlüğü’ne tahsis edildi” dedi.

Hürriyet gazetesine konuşan Işık, şu ifadeleri kullandı:
“Geçmişte Milli Savunma Bakanlığı görüntüde vardı, biraz Genelkurmay’ın sekreteryası gibiydi. 15 Temmuz’dan sonraki düzenlemelerle yeniden bir bakanlık kuruyoruz. Bakanlıkta genelde yüzde 60’ı sivil, yüzde 40’ı asker oluyor. Eski sistemde 6’ya 600 falandı. Öyle noktaya gelmiş ki asker asli işinin dışında o kadar yükle yüklenmiş ki bu, çok ciddi kurumsal zaafı getirdi.”

Bakan Işık, 15 Temmuz sonrası pilot eksiği olduğunu belirterek, FETÖ’nün elediği pilotlara dönüş yolunu açtıklarını söyledi: “Şu anda pilot açısından zafiyetimiz yok, acil durumlarda uçacak pilotumuz var. Ama her koltuk için yaklaşık 2 pilotun olması gerekiyor. O sayıda değiliz, 1’in biraz altındayız. TSK’dan başka sebeplerle ayrılanların geri dönüşüne çalışıyoruz. ‘Sen pilot olamazsın’ diye sağlıktan elemişler, mobbing yapmışlar. Şu anda başvuran 300 tane. Muayene Komisyonu tekrar sağlık kontrollerini yapacak.”

Rakka operasyonuna ilişkin de bilgi veren Işık, “Son üç görüşmemizde ‘Sizi anlıyoruz, hassasiyetinizi biliyoruz, biz PYD ile değil SDG ile çalışıyoruz’ diyorlar. ABD, Türkiye’nin bu konudaki tezlerine 3-4 ay öncesine göre daha yakın. PYD’nin bir alan kazanması ve ‘Burayı DEAŞ’tan ben kurtardım, burada benim hakkım var’ deyip bir genişlemeye gitmesine Türkiye kesinlikle müsaade etmeyecek” diye konuştu.

Işık, Türkiye’nin tezleri kabul görürse operasyonda İncirlik Üssü’nün de kullanılabileceğini söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,842 saniyede tamamlandı.