Küçükkaya: Milletin ‘Hayır’ diyeceğinden adımız gibi eminiz

11 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2088 defa okundu.

Haftalık basın toplantısında konuşan CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Başkanlık sistemini sert sözlerle eleştirerek, “Türk halkının gereken tepkiyi göstereceğinden referandumda da milletin hayır diyeceğinden adımız gibi eminiz. Yönetenler artık vakit kaybetmekten vazgeçip acil çözüm üretmek zorunda” dedi.

Dolphin AVM’de basın mensupları ile biraraya gelen CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Anayasa değişikliği teklifinin mecliste 338 milletvekilinin oyuyla kabul edilmesini ver ardından başlayan maddelerin oylamasını sert bir dille eleştirdi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de unutmayan Küçükkaya, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüz kutlu olsun demek isterdim ama maalesef Türkiye’deki basın emekçisi arkadaşlarımızın durumunu gördükten sonra kutlu olsun deme gibi bir şansımız yok. Diyebileceğimiz tek şey takvimin yaprağında böyle bir gün var. Dünya basın özgürlüğü endeksinde 180 ülke arasında 149’uncu ülke olmanın utancıyla bugünü geçirmiş bulunmaktayız. Bozdağ’ın verdiği rakamlara göre 146 gazeteci tutuklu. OHAL de dahil Türkiye’de gerçekleştirilebilen en zor mesleklerden biridir. Türkiye’de de dünyada da basın özgürlüğü; ekonomi, hukuk, adalet ve benzeri kavramla birbirinden bağımsız düşünülemez” dedi.

TEK ADAM REJİMİNE GİRME NOKTASINDAYIZ

14 yılda 2010 yılı referandumundan itibaren ülkemiz olumsuzluklar cenneti olmuş durumda ifadelerine yer veren Küçükkaya, “2010 referandumunda 12 Eylül’den kurtulacağımız iddiaları vardı. Bugün gelinen noktada Türkiye 12 Eylül’den daha kötü noktada, gittikçe tek adam rejimine girme noktasındayız. 12 Eylül’de CHP hayır derken en önemli argümanı ‘hukuk herkese lazım olur’ düşüncesiydi. Şimdi tek adam noktasında ülke, referandum hazırlığıyla karşı karşıya. Ülkedeki hangi sorunu ele alırsak alalım emeklinin zam oranını alamaması, borçların artması gibi gidilen noktalarda ülkemiz ekonomik açıdan batma noktasına geldi. Biz böyle bir süreçte hala başkanlığı tartışma noktasındayız. Dün mecliste yaşanan tablo milletin iradesinin televizyonlarda bile yansıtılmadığı bir milli irade ipoteği ile karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

TÜRK HALKI ‘EVET’ DEMEYECEK

Başkanlık sistemini sert sözlerle eleştiren Küçükkaya, “CHP’nin eski genel başkanları da dahil olmak üzere tek adamlı demokrasiyi hiç kimseye verememek gerekiyor. Tarih tek adamlı rejimden bıktığı için çok partili hayata geçti. Başkanlığı Türk halkının önüne getirseniz de Türk halkı buna oy vermeyecek. Sorun Türkiye Cumhuriyeti’nin özellikle kuvvetler ayrılığının yok edildiği, ne imparatorun ne padişahın bu kadar yetkisinin olduğu bir sistemdir. Erdoğan için de Bahçeli için de Kılıçdaroğlu için de bu durum çok tehlikelidir. Türk halkının gereken tepkiyi göstereceğinden referandumda da milletin hayır diyeceğinden adımız gibi eminiz. Bu işin meclisten bile kolay kolay geçeceğini düşünmüyoruz. Yönetenler artık vakit kaybetmekten vazgeçip acil çözüm üretmek zorunda. Tek adam olsa ne olur olmasa ne olur? Bir açıklasınlar terörü mü bitirecekler? İşsizlik oranının yüzde 10’lardan nasıl düşürüleceğini bir an önce açıklasınlar” ifadelerini kullandı.

‘AKP’NİN KAPRİSLERİNİN SONUCU’

‘Küçükkaya, ülkemize başkanlıktan önce daha önemli sorunlarının olduğunu vurgulayarak “Türkiye’de acil işsizlik ve terör gibi konular var, ama Türkiye’de çok ciddi bir yoksulluk sınırı sorunu da var. Yoksulluk sınırı 4 bin 512 lira, açlık sınırı ise bin 385 lira. Böyle bir ülkeden sağlıklı üretim, sağlıklı sanat, spor, yaşam beklemek hayalciliktir. Adam öldürme yüzde 261 arttı. Cinsel taciz yüzde 449, boşanma yüzde 37, fuhuş yüzde 790, çocuklara cinsel istismar yüzde 434, uyuşturucu bağımlığı yüzde 678 arttı. Türkiye’nin ekonomik gerçekliği artık ne AKP ne CHP ne MHP sorunu olmuş, bir partinin başarısızlığından öte bir noktadadır. Bu ülke 5 senedir sadece bir kişinin siyasal ikbaliyle ilgili yaşanan gerginlik ile vakit kaybediyor. Bugün önümüze gelen tüm sorunlar AKP’nin kaprislerinin sonucudur” diyerek konuşmasını tamamladı. Ardından Küçükkaya basın mensuplarına Gazeteciler Günü nedeniyle birer hediye takdim etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

209 sorgu 0,893 saniyede tamamlandı.