Fikri Işık: Avusturya’nın kararı Türkiye’yi etkilemez

26 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3483 defa okundu.

Avusturya’nın Türkiye için aldığı silah ambargosu kararını kınayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Karardan Türkiye etkilenmeyecek” dedi.

Gazetecilerin soruları üzerine Işık, Suriye‘nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatı‘nda TSK askerlerine yapılan hava saldırısına ilişkin bir soru üzerine “Bu saldırıyla ilgili konu tam bir dikkat, teenni ama kararlılık içerisinde sürdürülüyor. Konu bütün detaylarıyla değerlendiriliyor. Bu değerlendirmeler tamamlanıncaya kadar bir açıklama yapmayı uygun görmüyoruz” ifadesini kullandı.

Bakan Işık, Avusturya’nın Türkiye’ye silah satmama kararını kınadıklarını söyledi.

Kararın Türkiye’yi etkilemeyeceğini dile getiren Işık, şöyle konuştu:

“Bu çok talihsiz bir karar. Türkiye hiçbir zaman bölgesinde de dünyada da çatışmayı, gerilimi savunan bir ülke değildir. Bu konuda çatışmanın ve gerilimin tarafı olmama noktasında da elinden gelen tüm gayreti bugüne kadar göstermiş bir ülkedir. Bizim temel prensibimiz, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ prensibidir. Ancak bölgedeki gelişmelere karşı da Türkiye’nin hazırlıklı olması kaçınılmazdır. Bu açıdan baktığımızda şu anda ASELSAN‘da bulunuyoruz. Bugün Avusturya tarafından alınan kararın çok daha şiddetlisi, 1974 Barış Harekatı’nda Türkiye’ye karşı uygulanmıştı ama o uygulama ASELSAN‘ı doğurdu. Ben eminim ki bu tip uygulamalar Türkiye’nin savunma sanayisinde milli ve yerli silahlarını geliştirmesinde bize daha ciddi bir motivasyon sağlayacak.”

Fikri Işık, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) personel alımıyla ilgili bir soru üzerine “Uzman çavuş, sözleşmeli er ve erbaşla ilgili 19 bin kişilik kadroya şu ana kadar 134 bin müracaat oldu. Yine subay, astsubay ve askeri okul öğrencileri için 11 bin kişilik kadroya da şu ana kadar 152 bin başvuru oldu. Bu, TSK’ya halkımızın gösterdiği teveccühün çok güzel bir göstergesi.

Avusturya’nın koyduğu bu silah satışından Türkiye’nin pratikte etkilenmeyeceğini söylemem gerekiyor. Ama böyle bir kararın varlığı bile Avusturya’nın Türkiye’ye karşı tutumunun bir göstergesi. Ancak bunlar bizim kulağımıza küpe olmalı. Kritik teknolojilerin geliştirilmesinde gece gündüz çalışmaya devam etmeliyiz” dedi.

Sabahattin Yamak-FETÖ, İmam Hatiplileri Asla Kandıramadı”

İlyas Şeker, o önerge hakkında gazetemize konuştu;

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,838 saniyede tamamlandı.