Cumhuriyet ile ilgili düşüncelerini ilk kez paylaştı

29 Ekim 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3726 defa okundu.

Bugün 93.yıldönümünü kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kentimiz için ayrı bir önemi var. Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetin ilanından önce 16 Ocak 1923’te dönemin gazeteci ve yazarlarıyla İzmit’te gerçekleştirdiği toplantıda, Cumhuriyet ile ilgili düşüncelerini ilk kez paylaştı. Toplantı Osmanlı’nın İstanbul dışındaki tek sarayı olan, ‘Abdülaziz’in Av Köşkü’ olarak da bilinen İzmit’teki Kasr-ı Hümayun’da gerçekleştirildi.

Osmanlı İmparatorluğu’nda ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914′te başlayan Birinci Dünya Savaşı’na dünyanın belli öbaşlı devletleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Ulusuna inanan güvenen Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919′da Samsun’a geldi. Erzurum’da Sıvas’ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa “Tek bir egemenlik var o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır.” diyordu.

MECLİS ATATÜRK’Ü SEÇTİ

Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplandı. Meclis Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bir yandan efeler dadaşlar seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü’de Sakarya’da Dumlupınar’da savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

ANKARA BAŞKENT OLDU

Tahtını rahatını düşünen padişah yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti. İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923′te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923′te Ankara Başkent oldu. Atatürk ;düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırdı. Onlara “Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” dedi.

izmit_muzesi_ve_ataturk_eviFİKİRLERİNİ İLK KEZ İZMİT’TE PAYLAŞTI

Öte yandan Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetin ilanından önce 16 Ocak 1923’te dönemin gazeteci ve yazarlarıyla İzmit’te gerçekleştirdiği toplantıda, Cumhuriyet ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Toplantı Osmanlı’nın İstanbul dışındaki tek sarayı olan, ‘Abdülaziz’in Av Köşkü’ olarak da bilinen İzmit’teki Kasr-ı Hümayun’da gerçekleştirildi. Atatürk burada Cumhuriyet ile ilgili düşüncelerini ilk kez gazetecilere açıkladı. Cumhuriyet fikrini oluşturduktan sonra bunu 16 Ocak 1923 tarihindeki bu toplantıda dönemin gazeteci ve yazarlarıyla paylaşmak ve onlardan gelecek olumlu veya olumsuz tepkileri almak isteyen Mustafa Kemal, trenle İzmit‘e gelirken 14 Ocak’ta Eskişehir’de Garı’nda telgrafla annesi Zübeyde Hanım’ın vefatını öğrenmesine rağmen, Cumhuriyetin temellerinin atılması açısından çok önem verdiği İzmit toplantısını ertelememişti.

ÖNERGE MECLİSTE KABUL EDİLDİ

29 Ekim 1923 günü Atatürk milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti. Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet’in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı. Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

199 sorgu 0,891 saniyede tamamlandı.