Burhanettin Uysal;”Haksız yere mağdur olanların, hakları geri verilecektir”

9 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
90765 defa okundu.

15 Temmuz gecesi TBMM’ye gelerek ilk ışıkları yakan FETÖ/PDY Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi ve Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal gazetemize konuştu. Uysal, “Devlet kendini korumaya aldı. Hiçbir vatandaşımız devletine küsmesin. Bu süreçte haksız yere mağdur olanların, bugün olmazsa yarın hakları geri verilecektir” dedi.

Röportaj; Ahmet AKÇAALAN

 

FETÖ\PDY kapsamında Türkiye’de mesleğinden men ve kamudan ihraç edilen binlerce vatandaşın merak ettiği soruları FETÖ/PDY Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi ve Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal’a sorduk. 15 Temmuz gecesi yaşananları ve Türkiye fotoğrafını gazetemize değerlendiren Burhanettin Uysal’ın kurulan komisyonun amacını bizimle paylaştı. Uysal’ın en dikkat çeken açıklaması ise; “Devlet kendini korumaya aldı. Hiçbir vatandaşımız devletine küsmesin. Bu süreçte haksız yere mağdur olanların, bugün olmazsa yarın hakları geri verilecektir” dedi.

MECLİSİN IŞIKLARINI YAKAN VEKİLİM

-Sayın Uysal 15 Temmuz gecesi ile başlayalım, o gece neredeydiniz? Neler düşündünüz?

15 Temmuz akşamı meclise ilk gelen ve ilk lambaları açan milletvekiliyim. İlk gelen kişiyim. 80 darbesini yaşadığımı için milletvekillerinin tutuklanacağını düşünüyordum. Meclisi bombalayacaklarını, halkı kurşunlayacaklarını asla düşünmedim. Şunu anlamak lazım, 15 Temmuz sadece bir gün değil, akşam 8’de alınmış bir karar değil, 15 Temmuz 40 yıldır ülkeyi ele geçirmek için planlanan bir kurgudur.

-15 Temmuz’un diğer darbe girişimlerinden farkı sizce neydi?

ADİL ÖKSÜZ, FETÖ DARBESİNİN BARİZ ÖRNEĞİDİR

burhanettin-uysal-roportaj60,71,80,28 Şubat hepsinde askeri hiyerarşi veya cunta yapılanma içerisinde demokrasiye set vurmuşlardır. Hepsinde askeriye başrol olmuştur. 15 Temmuz’da askeriye başrol gibi görünse de, kocaman generallerin başında ki imamlar unutulmamalıdır. Akıncılar üssünde FETÖ terör örgütü Adil Öksüz’e generaller selam veriyor. Elini kolunu sallayarak geziyor. Fethullah Gülen terör örgütü ile defalarca görüşmüş, darbeden iki günce Gülen ile görüşerek ülkemize gelmesi, darbenin FETÖ tarafından yapıldığına en bariz örnektir.

-O mücadelenin unutulmaması adına tekrar sormak istiyorum. Milletin duruşu sizde ne ifade etti?

Geçmiş yıllarda, milletimiz milli kendi iradesine bu denli sahip çıkmamıştı. 15 Temmuz gecesi bir ruh yakalandı. Biz tarihimizden ve insana saygımızdan 3 milyon insanı ülkemizde barındırıyoruz. Eğer o gece biz Suriye gibi olsaydık, bize kimse kapısını açmazdı. Milletimizde bunu çok iyi bildiği için sonuna kadar mücadele etti. Burada Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkın çağrısı en önemli noktaydı.  Kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Milletimiz Cumhurbaşkanımızı korumayı namus borcu olarak gördü. Ve milletimiz dünyaya “Biz ancak istediğimizde, seçimle hükümetler değişir” mesajını verdi,

-FETÖ yapılanmak istediği yeri neye göre seçiyor sizce ve nasıl yapılanıyor?

PARA NEREDE İSE ORADA FETÖ VAR

Önemli olan yangını milletimizin desteği ile söndürdük, bir daha vuku bulmaması için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Bu yapı emniyet, milli eğitim, STK, ve para ile ilgili ne kadar yer varsa orada örgütlenme içerisine girmişler.  Ve daha sonra devlete meydan okuyacak güce kavuşmuşlar. Bu yapılanmalara zaman zaman şahit oluyor ama derinlemesine bilmiyorduk. Yapının meclisi, külliyeyi bombalayabileceğini kimse düşünmedi. Bunlar daha çok hizmet, cemaat, hayır ve hasanat maskesini yüzlerine taktılar. 17 Aralık sonrası farklı niyetleri belirgin hale geldi. Devlet büyüklerimizi dinlediğimizde onların ifade ettiği, FETÖ’nün 40 yıldır sürdürdükleri yapılanmaları hukuken ve toplum baskısına karşılık somutlaştıramadıklarını ifade ediyorlar.

-FETÖ\PDY komisyonu kuruldu. Bu komisyon çok tartışılıyor. Komisyonun amacı nedir?

Biz araştırma komisyonu olarak FETÖ’nün nasıl oluştuğunu ve bir daha tekerrür etmemesi için yapılması gerekenleri meclise sunacağız. Rapor mecliste okunacak ve bir hafıza oluşacak. Eksiklikler var kamu, kurum ve kuruluşlarında yapılanmalar olacak.

burhanettin-uysal-ozel-aciklamalar

-FETÖ mağdurları için neler söyleyeceksiniz? Göreve geri iadeler olacak mı?

Olay daha sıcaklığını sürdürüyor ama 15 Temmuz’da bir yangın vuku buldu. Devlet kendini korumaya aldı. Görevden el çektirilen kişiler, tanınmayan isimler değil, kurum amirleri, çalışanların gayet nere ile ilişkili olduğunu biliyor. Hata varsa komisyonlar kuruldu, arkadaşlar değerlendiriyor. Kanun Hükmünde Kararnamelere bakarsanız görevden çektirirken, yeniden görevlendirmeler oluyor. Kimse devlete küsmesin.  Elbette hatalar olmuştur. Bizim irademiz kimsenin mağdur edilmemesidir. Bugün olmazsa yarın, mağdurların hakları yeniden geri verilecektir.

haberhodrimeydan.com

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

204 sorgu 0,846 saniyede tamamlandı.