Bakan Arslan Gebze’yi İşaret Etti

16 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4707 defa okundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul’da Yavuz Sultan SelimKöprüsü‘nden geçişler olmasına rağmen yoğun trafiğin bağlantı yollarının henüz tamamlanmamasından kaynaklandığını belirtti. Bakan Arslan’ın bu yatırımların tamamlanması için işaret ettiği tarih ise 2018 sonu.

 “ASIL RAHATLAMA RAYLI ÇALIŞMALARDAN SONRA”

Bakan Arslan bu bölgede asıl rahatlamanın ise raylı sistem çalışmasından sonra yaşanacağını ifade etti.

Arslan raylı sistemle ilgili gelişmeleri şöyle aktardı: “Biz Marmaray projesindeki banliyö hatlarını 2018 yılında bitiriyoruz. Kazlıçeşme’den Halkalı’ya kadar, Anadolu yakasında Ayrılıkçeşme’den Gebze’ye kadar olan kısım 2018 yılında bitecek. Eski banliyö hattı tamamen iptal edildi. Onun yerine yeni 2 yüzeysel metro standardında hat getiriliyor. Ayrıca 3’üncü bir hat da yanında tamamen ana hat trenleri için yapılıyor. Yüzeysel metro peronlarıyla ana hat trenlerinin peronları da ayrı. Ana hat trenlerini yüksek hızlı tren yolcuları kullanacak.

Gece özellikle, Marmaray‘ı yük trenleri kullanacak. Bu beklediğimiz yükü karşılamak içinYavuz Sultan Selim Köprüsü üzerindeki hattı bitirmemiz lazım. Gebze‘den başlayarakYavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden 3. havalimanına oradan Halkalı’ya ve Avrupa’ya giden ana hatta bağlanacak olan demiryolu ihalesine de çıkacağız. Bu hat Halkalı-Kapıkule’ye bağlanmış olacak. Diğer taraftan biraz daha uzun vadede ise, Köseköy İzmitGebze‘yi düşündüğünüzde, bu hattın bu yükü kaldırmayacağını düşünüyoruz. O zaman daAkyazı’dan Gebze’ye bağlanacak ikinci hatla yeni bir bağlantı yapacağız. Gebze-Yavuz Sultan Selim- Halkalı bağlantısını bu yıl içinde ihaleye çıkmayı hedefliyoruz. Böylece hattı 3 yıl içinde bitirmiş olacağız. Bu Bakü-Tiflis-Kars hattından gelecek ilave yükü karşılayabilelim. Şu an banliyö hatları çalışmadığı için Derince veya Bandırma’dan biz tren ferileriyle yükü Tekirdağ’a bağlıyoruz. Yük hareketi arttıkça bu yetersiz kalacak. Gebze-Halkalı banliyö hattı eşzamanlı bitecek.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,869 saniyede tamamlandı.