Ulusal TV’de Kocaelili Firma Yazılım Sektörünü Anlattı

22 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7137 defa okundu.

Ulusal TV kanalında yazılım sektörü konusunda soruları yanıtlayan Kocaelili YSM Yazılım firma CEO’su Sedat Yazıcı, “Türkiye’de yazılım konusunda, ulusal bir politika belirlenirse, 5 yıl içerisinde 30 ile 40 milyar dolar ihracat yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Ulusal TV’de yayınlanan Çetin Ünsalan’ın sunduğu Ekopolitik programında Kocaeli’nin de tanıdığı isim YSM Yazılım CEO’su Sedat Yazıcı, yerli ve milli yazılım konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Dünya ekonomisinin yeni trendi yazılım sektöründe Türkiye ne durumda sorusuna yanıt veren Sedat Yazıcı, “Yerli yazılımları yurtdışına satmak için firmalar üzerine tek tek analiz yapılması gerekiyor. Ve bu yapılırsa, ekonomiye 5 yıl içerisinde 30 ile 40 milyar dolar ihracat yapabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

YAZILIM KİRALAMAYA AĞIRLIK VERİLMELİ

“Yerli yazılımcıların sesini duyurması gerekiyor. Yeni bir ARGE yasa düzenlemesi yapıldı. Bilişim konusunda destekler açıklandı. Ankara işini iyi yapmaya gerekiyor. Bizim ana amacımız ise üretim. Yazılım bacasız bir sanayidir. Turizm için açıklanan desteklerin  aynı desteklerin kat kat fazlası yazılım için açıklansa kat kat ciroları turizm için yaparız. Sadece İran pazarına ikiye katlarız. Biz bulut yazılım olarak İran’a yazılım kiraladık”

sedat-yazıcı

 

 

 

 

 

 

CİHAZA PATENT VAR YAZILIMA PATENT YOK

“Bugün bir cep telefonu 2 bin liraya satılıyor. Bakın yüzde 85’i yazılımdır. Bir cihazın içine girince somutlaşıyor. Geliştirdiğimiz yazılımların ABD’de olsak patentini alıyoruz. Türkiye’de ise alamıyoruz. Biz Avrupa’da patent kanunu kullanıyoruz. Cep telefonunda el koyma algoritmadır. Bunlar patentlidir. Türkiye’de cihaza patent alınıyor yazılıma ise alınmıyor. Dünyada el ile değiştirme bir yazılımdır ve bu yazılım patenti alınarak satılıyor”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,814 saniyede tamamlandı.