KSO Başkanı Zeytinoğlu Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi

6 Eylül 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6183 defa okundu.

TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyonunu değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ağustos ayında aylık tüketici enflasyonunun binde 3 seviyesinde azalarak yüzde 8,05’e gerilediğini görüyoruz” dedi.

“Ağustos ayında baz etkisi ile hem ÜFE’de hem de TÜFE’de azalma olabileceğini bekliyorduk. Enflasyondaki gerilemenin talep daralmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Baz etkisi ile Eylül ayında yıllık enflasyonda azalma devam edebilir. Ancak içinde bulunduğumuz Eylül ayı hem Kurban Bayramı, hem de okulların açılması ile harcamaların yüksek olacağı bir ay olacak. Bu bakımdan beklediğimiz bu azalış sınırlı kalacaktır.” açıklamasını yaptı.

Yurt içi üretici fiyat endeksindeki yıllık yüzde 3,03 olarak gerçekleşen azalışı değerlendiren Zeytinoğlu, “ÜFE’deki azalma biz sanayiciler için önemli ve sevindiricidir. Bu gerilemenin enerjideki aylık yüzde 2,49 gerilemeden kaynaklandığını görüyoruz. Enerji fiyatlarındaki azalma petrol fiyatlarının gerilemesinden kaynaklanıyor. Eylül ayında petrol fiyatları 45-50 dolar aralığında kalırsa ÜFE’de bir miktar daha gerileme bekleyebiliriz.” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

206 sorgu 0,840 saniyede tamamlandı.