Kocaeli’nin En Önemli Firmaları Uygulamaya Başladı; Konkordato

5 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9162 defa okundu.

Kocaeli iş dünyası ve bankalar bu kelimeyi konuşuyor; “Konkordato”. Son yaşanılan süreçle beraber OHAL sonrası iflas erteleme yapamayan Kocaeli’nin en önemli firmaları, konkordato seçeneğini uygulamaya başlamış.

Türkiye genelinde 15 Temmuz sonrası FETÖ\PYD terör örgütü kapsamında binlerce kişi gözaltına alındı. Gözaltı işlemlerinin dışında, ekonomi saç ayağını etkileyen iflas ertelemenin kabul edilmemesi ve kayyum kavramlarının dışında bir seçeneği daha öğrendik; “Konkordato”. Çoğu kişi bu kelimeyi hiç duymasa, haberi dahi olmasa da, iş dünyasında son günlerin en popüler kelimesi olduğunu bilmenizi isteriz.

Konkordato diğer adı ile iflas anlaşması

Konkordato kelimesini iki gündür araştırıyoruz, hukuksal bir kavram olduğu için, hukukçu arkadaşlardan da destek aldık. Ama sizlere en basit kavramıyla anlatmak istiyoruz. Konkordato diğer adı ile iflas anlaşması, batık durumdaki şirketlerin borçlarını karşılayabilecekleri koşullar dahilinde, ödemek için alacaklılarıyla yaptıkları anlaşma olarak tanımlanıyor.

borçlu veya talep sahibi alacaklı, temyiz edebilir

Bu anlaşmayı yapmanız için, iflas erteleme vermenize gerekmiyormuş. Konkordato teklifi sunma yetkisi 2003 değişikliği ile borçlunun alacaklılarına da tanınmıştır. Yani alacaklılardan biri de borçlu hakkında konkordato hükümlerinin uygulanmasını isteyebilecektir. Konkordato talebinin reddine ilişkin kararı, tefhiminden itibaren on gün içinde borçlu veya talep sahibi alacaklı temyiz edebilir.

iki ay İcra Mahkemesi tarafından uzatılabilir

İcra mahkemesi talebi uygun görürse borçluya en fazla 3 aylık bir “konkordato mühleti” verir ve bir veya birkaç “konkordato komiseri” tayin eder. Konkordato mühleti işin niteliği gerekli kılıyorsa konkordato komiserinin teklifi üzerine bir kereye mahsus olmak üzere ve en çok iki ay İcra Mahkemesi tarafından uzatılabilir. Bunun gibi sayfalarca bilgilere sizlerde ulaşabilirsiniz.

EN ÖNEMLİ FİRMALAR KONKORDATO İSTİYOR

Kocaeli’nde iş dünyasında da son günlerde bu “Konkordato” kelimesi moda haline gelmiş. 15 Temmuz sonrası Kocaeli’nde bir çok firma Konkordato kararı almış. Kocaeli’nden bu kararı alan firmaların başında ise kamuoyunun yakından tanıdığı isimler geliyor. İş dünyası yaşanılan süreçte son olarak Konkordato kelimesini zihinlere kazımışa benziyor. Yakında işin rengi ortaya çıkar.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

205 sorgu 0,815 saniyede tamamlandı.