Gebze Güç Transformatörleri fabrikası artık akıllı

9 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4563 defa okundu.

Üretimde 50. yılını dolduran General Electric Güç Transformatörleri Fabrikası, üretim serüvenini tamamen değiştirecek bir dijital dönüşüme imza attı. General Electric, Gebze Güç Transformatörleri fabrikasını bölgedeki ilk akıllı fabrikaya dönüştürdü.

General Electric (GE), Gebze’de havacılık, ulaşım, enerji, sağlık sektörlerinde faaliyet gösteren Güç Transformatörleri Fabrikası’nı, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye bölgesindeki ilk akıllı fabrikaya dönüştürdü. Fabrikada ayrıca, GE’nin bölgedeki en büyük test laboratuvarı da açıldı. Tesisin akıllı fabrikaya dönüştürülmesi ve test labaratuvarının açılış törenine Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, GE Şebeke Çözümleri Başkanı Reinaldo Garcia, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Canan Özsoy, GE Güç Transformatörleri Ürün Grubu Küresel Genel Müdürü Hakan Karadoğan sanayici ve iş adamı katıldı.

20 milyonluk yatırım
Akıllı fabrikaya dönüştürülen fabrika için 20 milyon liralık yatırım yapıldı. Fabrikada üretim dijital hale getirilirken, endüstriyel internet sayesinde gerçek zamanlı bilgilerin paylaşılabileceği üretim konsepti uygulandı. Akıllı fabrikada optimum üretimi sağlamak için tasarım, üretim, tedarik zinciri ve servis ağları da birbirine bağlanacak. 50 yıldır üretim yapan GE Güç Transformatörleri Fabrikası, 2020 yılına kadar 1 milyar dolar ihracat hedefliyor. GE fabrikadaki yeni test laboratuvarıyla, hem üretim kapasitesini hem de üretebileceği transformatör gücü ve gerilimini de artıracak. Türkiye şebekesinde maksimum gerilim 380 kilovolt olmasına rağmen, laboratuvarda kullanılan özel ekipmanlarla 800 kilovolta kadar transformatörler bu laboratuvarda GE mühendisleri tarafından test edilebilecek.

Dijital dönüşüm şart
GE Şebeke Çözümleri Başkanı Reinaldo Garcia, Türkiye’nin sanayide dijital dönüşümü gerçekleştirebildiği taktirde rekabet anlamında öne çıkabileceğini kaydetti. İnsanların hayatını sürdürebilmesi için dünyanın elektriğe ihtiyacı olduğunu anımsatan Garcia, “Müşterilerimiz enerji piyasasında teknoloji konusunda öncülük yapmamızı bekliyor. GE’nin dünyadaki ilk akıllı güç transformatör fabrikası olan Gebze’deki fabrikamızın üretimde verimlilik açısından hem Türkiye’ye, hem de dünyaya örnek olma özelliği taşıyacak olmasından gurur duyuyorum. Türkiye hızlı hareket edip gerekli yatırımları yapar ve sanayi de dijital dönüşümü gerçekleştirebilirse rekabette öne çıkacaktır” dedi.

Üst noktalara taşıyacak
GE’nin Türkiye ekonomisine yüksek katma değer sağladığını ifade eden GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Canan Özsoy, “Bugün Türkiye’de 8 ayrı lokasyonda 2 binin üzerinde çalışanımız ile ülkemizin öncelikli iş alanlarına yönelik faaliyet göstermekte, yerel üretim, inovasyon, ihracat ve istihdama katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz. Bugün Gebze’de güç transformatörleri fabrikasına yapacağımız yatırımlarla hem örnek bir akıllı fabrika oluşturacağız, hem de endüstriye ve Türkiye ekonomisine olan katkımızı daha üst noktalara taşıyacağız. GE Türkiye ekonomisine yüksek katma değer sağlayan bir fabrikadır ve öyle de olmayı sürdürecektir” diye konuştu. Konuşmaların ardından laboratuvar açılışı yapıldı.

170 milyar dolara çıktı
Açılış töreninde konuşan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise Türkiye’ye uluslararası firmaların ilgi gösterdiğini belirterek, “Türkiye uluslararası firmaların cazibe merkezine dönüştü. 2002 yılı itibariyle hükümetlerimizin göreve gelmeden önceki bölüme baktığımızda, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğrudan yabancı sermayeye girişi 15 milyar dolar. Bugüne geldiğimizde 14 yılda Türkiye’ye gelen yabancı sermaye 170 milyar dolar. Rakamlar ortada. 14 yılda nasıl oldu? Dünyanın değişim ve dönüşümüne çok hızlı ayak uydurmasıyla ve demokrasisiyle oldu. Bugün Türkiye’nin geldiği gerçekleri görmezden gelinemez. Hem uygulama, hem de yasama olarak reformist anlayışını devam ettirmekteyiz. İhracata dayalı büyüyen ekonominin temsilcisi ve büyüme modelini ortaya koyan hükümetiz” dedi.

İhracat şampiyonu
Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, güç transformatörleri sektöründe bu tesisin ekonomi açısından ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Günümüzde dünyanın enerji ihtiyacı her geçen gün artarken, üretilen enerjinin artışının, hızının da kullanılmasının hayati önem taşıdığını belirten Metin, “Elde edilen enerjinin verimli bir şekilde kullanılması sürdürebilir açıdan çağımızın olmazsa olmazı haline gelmiştir. GE’yi 2015 yılında 250 milyon dolarla alanında ihracat şampiyonu olduğu için tebrik ediyoruz. Fabrikanın üretiminin yüzde 85’ini 30’u aşkın ülkeye ihraç ediyor olması takdire şayandır. Türkiye olarak dünyanın değiştiği alanların takipçisi olmak zorundayız. İhracattaki yüksek katma değerdeki ürün oranımız bizim için yeterli oranda değildir. Yüksek teknoloji ürünler ile ihracatta da bunu sağlayacağız” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

195 sorgu 0,814 saniyede tamamlandı.