Bakan Özlü Sert Konuştu

16 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3843 defa okundu.

KSO Meclis Toplantısında konuşan Bakan Özlü Türkiye ekonomisi ihracat yoluyla büyüyen bir ekonomidir diyerek,”Türkiye yarı mamulleri ihraç ediyor. İhracatımızın yüzde 93’ünü sanayi ürünleri oluşturdu 2015 yılında. Pasif değil, aktif olmalısınız. Biz AK Parti olarak, bunu yapıyoruz. Bütün dünya ülkeleriyle olan ilişkimizi kazan kazan ilkesine göre hareket ederek yapıyoruz. Bizi dost gören ülkeleri biz de dost olarak göreceğiz. Ancak bu tavrımız uysal başlı koyun olduğumuz anlamını taşımamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Kocaeli Sanayi Odası Ağustos ayı 7. Dönem 43.  Meclis Toplantısının ardından konuşmacı olarak meclise Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü katıldı. Gerçekleştirilen meclis toplantısına Bakan Özlü ’nün yanı sıra Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ve KSO üyeleri katılım sağladı. KSO Meclisi’nde ilk konuşmayı yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu konuşmasında,” İlimiz birçok ekonomik faaliyette birinci sırada. İmalat sanayisinden yüzde 13 pay alıyoruz. 60 Milyar dış ticaret yapıyoruz bu Türkiye İhracatının yüzde 17’si. İstanbul’dan sonra en çok vergi toplayan iliz. En fazla vergi veren il olmamıza rağmen, harcamalarda Türkiye ortalamasını dahi alamıyoruz. Sanayi odaları yapılacak yasa tasarısı ile amacından sapma tehlikesi içerisinde olabilir diye düşünüyoruz. Bu bizi endişelendiriyor. Mali ve idari olarak güçlü odalar üyelerine daha iyi hizmet ediyor. İzmit küçük sanayi sitesinde 921 işletme bulunuyor. OSB’ler başarılı bir kamu özel sektör işbirliğini gösteriyor. OSB’ler ile odalar arasındaki bağında kopmasından da endişe duyuyoruz” dedi.

BİLGİ EKONOMİSİNDE ÖRNEK KENT

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Bu buluşma Türkiye’nin büyük yürüyüşüne pozitif bir katkı sağlayacaktır. Kocaeli gerçekten tüm sektörlerde ülkemize katkı sunmaktadır. Gerçekten geçmişten bu yana stratejik üstünlüklerini insan gücüyle güçlendiren, bilgi ekonomisinde Türkiye’nin öncü şehri. ARGE Merkezleri, Tekno Parklarımız olmak üzere bilgi ekonomisinde örnek bir kent olmanın gururunu yaşıyoruz. Kocaeli dönüşümde öncü bir rol üstlenmiştir. Kocaeli bir sanayi ve üretim şehri olmasının yanında yeşil alan konusunda değerli bir kenttir. Çevrenin zarar görmemesi noktasında büyük hassasiyet gösteriyoruz” dedi. Güzeloğlu’nun ardından konuşan  Özlü, “Sizleri dinleme fırsatı yakalayacağız. Bu şehrin ekonomisini önemsiyorum. Kocaeli lokomotif şehirlerimizden birisidir. Sanayinin lokomotifi Kocaeli. Ekonomik faaliyetlerinde her zaman ilk sıralarda. Kocaeli İstanbul’un hemen arkasında ikinci sırada yer alıyor. Kocaeli’nin sanayide olduğu gibi teknolojide de öncü olacağını düşünüyoruz. Benden önceki iki selefimde Kocaeli milletvekiliydi. Bu bölgenin bir vekili olan  Milli Savunma Bakanımız Sayın Fikri Işık bölgeyle ilgileniyor. Bizlerde sizlerin sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz” ifadelerini kullandı.

TERÖR ÖRGÜTÜYLE İŞ TUTANLAR

Türkiye ekonomisi ihracat yoluyla büyüyen bir ekonomidir diyen Bakan Özlü,”Türkiye yarı mamulleri ihraç ediyor. İhracatımızın yüzde 93’ünü sanayi ürünleri oluşturdu 2015 yılında. Pasif değil, aktif olmalısınız. Biz AK Parti olarak, bunu yapıyoruz. Bütün dünya ülkeleriyle olan ilişkimizi kazan kazan ilkesine göre hareket ederek yapıyoruz. Bizi dost gören ülkeleri biz de dost olarak göreceğiz. Ancak bu tavrımız uysal başlı koyun olduğumuz anlamını taşımamaktadır. Terör destekçilerinin korunmasına tahammülümüz yoktur” şeklinde konuştu. AB’ye yalvarır bir durumda olmayacaklarını ifade eden Bakan Özlü,”Yapıcı eleştiriye her zaman açığız. Ama  terör örgütleriyle iş tutanların bize demokrasi dersi vermelerine kulak asmayız. Avrupa kıtası bizim en büyük ticari ortağımızdır. Ancak Türkiye AB ilişkileri tek taraflı bir ilişki değildir. Türkiye defalarca terör saldırısına maruz kaldı. Daha birkaç gün önce bir kaymakamımız şehit edildi. Terörle mücadele bizim en temel hakkımız ve vazifemizdir. Bu vazifeyi yerine getireceğiz. AB’ye yalvarır olmayacağız. AB’nin Türkiye ihtiyacı Türkiye’nin AB’ye ihtiyacından daha fazladır. Ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor. Dünya ekonomisi de hala tam olarak toparlanabilmiş değil. Bunlar yaşanırken son dönemde çok zorlu hadiselerle boğuşmak zorunda kaldık” dedi.

“ARGE MERKEZLERİNİ ARTTIRALIM”

Sanayide nitelikli ürünlerin sayısını arttırmak zorundayız diyen Bakan Özlü,” Makine sektöründe 1 kilo ithal ediyorsak iki kilo ihraç etmeliyiz.  Sanayi sektöründe markalaşma seviyemizi arttıracağız. Bunları başarmak için çok ciddi çalışmalar içerisindeyiz. ARGE Merkezi açmayı kolay hale getirdik. Ülkemizde 287 ARGE Merkezi bulunuyor. Bu sayıyı önce 500’e ardından da bine çıkarmayı düşünüyoruz. KSO’nun her üyesinin bir ARGE veya Tasarım merkezi kurması gerekiyor. Beraber çalışalım ve bu kentteki ARGE merkezlerini arttıralım” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,841 saniyede tamamlandı.