Yenilenebilir Enerji Tüm İhtiyacı Karşılar

2 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9279 defa okundu.

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri MühendisliğiBölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Özcan Atlam, yenilenebilir enerjinin kendini yenileyen, hemen tükenmeyen, doğal kaynaklardan oluşan bir enerji olduğunu söyledi.

Gülizar Akgün ve Çağdaş Dandan’ın sunduğu Radyo K.İ.’nin haber aktüel programı Güne Bakış’a konuk olan Yrd. Doç.Dr. Özcan Atlam, yenilenebilen enerji beklenen süreden çok daha kısa zamanda kendini telafi eden kaynaklardır. Gezegenimiz var oldukça yenilenebilir enerji deolacaktır” dedi. Özcan Atlam, oluşum ve tüketim arasında zaman farkının uzun olması nedeniyle petrole yenilenebilir enerji denemeyeceğini kaydetti.

Hidrojen Enerji Kaynağı Değildir

Yenilenebilir enerjilerde bozulma olursa üzerinde yaşadığımız hayat yaşanmaz hale gelecektir” diyen Atlam,güneş ve rüzgar gibi kaynakların kendini yenileyebildiğini kaydederken, bazı kaynaklarda bu durumun söz konusu olmayacağını belirtti.Güneş enerjisinin ısı ya da elektrik enerjisi çevrimlerinde kullanıldığını aktaranYrd. Doç.Dr. Özcan Atlam,“Yenilenebilir enerji kaynaklarının temelinde güneş var” dedi. Atlam,hidrojeninenerjiyi taşıyıcı ve depolayıcı olduğunu ancak enerji kaynağı olmadığına dikkat çekerken bir ülkenin bütün enerji ihtiyacının istenirse yenilenebilir enerjiyle karşılanabileceğini aktardı.

Oldukça Gelişmiş Bir Laboratuvarımız Var

Kocaeli Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nda yapılan çalışmalara da değinen Yrd. Doç. Dr.Atlam, yenilenebilir enerji kaynaklarının verimlilik ve kolaylılık açısından laboratuvara taşınması gerektiğini söyledi. Kocaeli Üniversitesi’ndeki deneysel çalışma ve modellerden söz eden Yrd. Doç.Dr. Özcan Atlam,Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nda en çok rüzgar enerjisi ile ilgilimodel hazırladıklarını belirtirken öğrencinin seviyesine göre modellerin değişik şekillerde incelendiğini daha sonrasında ise deneylerinin yapılabildiğini kaydetti. Özcan Atlam, “Laboratuvarımıza gelen yeni öğrencilerimiz için 1 araştır ve fikir üret, 2 planla, 3 yap, 4 dene, 5 raporla şeklinde 5 madden oluşan bir yönergemiz var” dedi. Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün kasım ayında laboratuvara ziyarette bulunduğunuve Prof. Dr. Hülagü’den laboratuvarı yeniden düzenleme konusunda yardım alındığını aktaran Atlam, düzenleme sonrası durumu görmesi amacıyla Rektör Prof. Dr. Hülagü’yü tekrar davet ettiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

203 sorgu 0,860 saniyede tamamlandı.