Gebze’yi akademisyenlerden dinlediler

24 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6714 defa okundu.

Osmanlı İmparatorluğunda önemli görevlerde bulunmuş büyük devlet adamı Çoban Mustafa Paşa ve Gebze’de bulunan hayratı külliye ile camisi tarihi belgeler ışığında Gebzelilere anlatıldı.

Gebze Teknik Üniversitesi, Gebze Belediyesi ve Gebze İlçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği “Çoban Mustafa Paşa Külliyesi ve Banisi; Çoban Mustafa Paşa” konulu panel 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda bulunan Sardunya Nikah Salonu’nda Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Gebze İlçe Müftüsü Şaban Apaydın‘ın katılımı ile gerçekleştirildi. Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi’nin tarihinin masaya yatırıldığı panele konuşmacı olarak ise İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. İlknur Aktuğ, Kocaeli Üniversitesinden Doç. Dr. Meryem Gürbüz, GTÜ’den Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Demirkol ve İstanbul Teknik Üniversitesinden Dr. O. Serkan Angı yer aldı.

GEBZE’NİN TURİSTİ OLUN

Kuranı Kerim okuması ile başlayan panelde söz alan GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesinin öneminden bahsederek külliyenin önemli devlet adamları ve bilim adamları yetiştirdiğini söyledi. Konuşmasında Gebze’nin tarihi zenginliğine ne kadar önem verdiğini belirten Görgün,”GTÜ olarak Gebze Bölgesindeki tüm değerleri paydaşlarımızla birlikte çalışalım arzusu ile hareket ettiğimiz programlardan birini daha gerçekleştiriyoruz. Gençlerle konuşurken de sürekli üstünde duruyorum, herkese de buradan sesleniyorum Gebze çok zengin bir tarihe sahip, Gebze’yi iyi anlamak için bir günlüğüne Gebze’nin turisti olun ve şehri alıcı gözle bir gezin. Bu bölgede çok önemli değerlerle karşı karşıya kalacaksınız. GTÜ olarak gittiğimiz her yerde Gebze’nin güzelliklerini ve değerlerini herkese ulaştırmayı misyon edindik. Gebze’nin önemli değeri olan bu küllüye ve sahip olduğu tarihe yapılacak her türlü katkı içinde yer almaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ilyas-seker-roportaj

KİTAP OLUYOR

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ise konuşmasında Gebze Belediyesi tarafından hazırlanan ve tüm kütüphane ve akademilere dağıtılacak olan  Çoban Mustafa Paşa  Külliyesi Vakfiyesi kitabının ocak ayında çıkarılacağının müjdesini verdi. İlçe Müftüsü ve Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan‘ın konuşmalarının ardından geçilen panelde Prof. Dr. İlknur Aktuğ Külliyenin genel mimari özelliklerinden bahsederken, Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Demirkol Çoban Mustafa Paşanın hayatını anlattı, Dr. O. Serkan Angı külliyede kullanılan taşlar ve işlemelerin özelliklerini belgeleri ile aktardı.Panelin oturum başkanlığını Doç.Dr. Meryem Gürbüz yaparken Arş.Yazar Resul Orman düzenleme kurulunda yer aldı.

IMG_9209

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

206 sorgu 0,825 saniyede tamamlandı.