Doç. Dr. Çelebi Öncü, Eğitimcileri Uyardı

3 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9459 defa okundu.

Doç. Dr. Çelebi Öncü, konuşmasına okul öncesi eğitimin Türkiye’de uygulanışı hakkında bilgiler vererek başladı. Elif Çelebi Öncü, “Ülkemizde okul öncesi eğitim uzun yıllardır verilen ve kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen bir uygulama. Ama tabi ki adı kavramsal olarak okuldan önce eğitim olduğu için bazen farklı anlaşımlara da neden olabiliyor. Aslında kurumsal bir eğitim yaklaşımı. Çoğunlukla kurumsal olarak ele alıyoruz. Ülkemizde zorunlu olmayan ve ilkokula başlamadan önce eğitim almaya başladıkları bir eğitim yaklaşımı, eğitim süreci diyebiliriz. Son yıllarda yaptığımız araştırmalarda sevindirici bir durumda söz konusu zorunlu olmamakla beraber okul öncesi eğitimin yaygınlaştığını görüyoruz. Anne ve babanın bunun faydasını görüp çocuklarının bu eğitimini almasını sağladıklarını görüyoruz. Bizim açımızdan sevindirici ancak bu durumun olumsuz yönleri de var. Gelişmiş ülkelerde olan okullaşma oranlarının maalesef hala gerisindeyiz. Okul öncesi eğitimin daha da yaygınlaştırılmasının bu durumu ortadan kaldırabileceğine inanıyorum” dedi.

Elif Çelebi Öncü, ailenin çocuğunun eğitimindeki rolüne değinerek okul öncesi eğitimin çocuğu altyapı olarak hazırladığını, ailenin de çocuğun okul öncesi eğitimden normal okula geçiş sürecinde destek olması gerektiğini kaydetti. Çelebi Öncü, “Eğer aile çocuğu hazırlıyorsa çocuğun bizlere tepkisi daha hafif oluyor. Gelişmiş ülkelerde ki uygulamalara baktığımız zaman çocukların okula çok daha rahat geldiğini ve kolay uyum sağladığını görebiliyoruz. Ancak ülkemizde bu süreç uzayabiliyor. Çünkü anne baba çocuğu okula yolluyor ama bazı faktörler bunu engelleyebiliyor veya çocuğun okulu adaptasyon sürecini baltalayabiliyor. Böyle durumlarda anne ve baba muhakkak çocuğu rahatlatıcı pozisyon almalı” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Elif Çelebi Öncü, çocukların okul öncesi eğitiminde öğretmenlere büyük görevler düştüğünü belirtirken öğretmenler okulu çocuklara güzel ve eğlenceli bir ortam sağlaması gerektiğini, en ufak bir hatada çocuğun okuldan soğumasına sebep olabileceğini söyledi. Çelebi Öncü, öğretmenlerin çocukları sevmesi ve işini severek yapması gerektiğini aktardı. Ailenin de öğretmenlere destek olması gerektiğini söyleyen Çelebi Öncü, çocuklara bir takım değerlerin kazandırılmasında öğretmen ve ailenin büyük rol oynadığını ifade etti.

Kocaeli Üniversitesi’nde Okul Öncesi Öğretmenliği bölümündeki öğrencilere verilen eğitime de değinen Elif Çelebi Öncü, “Zaten bizim normal bir programımız var. Biz bu 4 yıllık lisans programını uygularken seçmeli derslerle öğrencilerimizin farklı şekilde gelişmelerini destekliyoruz. Biz burada en yeni ve gelişmiş bilgilerle donanımlı öğretmen adayları yetiştirmeye çabalıyoruz. Mümkün olduğunca sahaya çıkıp öğrendiğimiz bilgileri uygulayarak pekiştirmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizde bundan memnun ve çok seviyorlar. Çocuklarla çalışmayı ve onlara bir şeyler öğretmeyi gerçekten istiyorlar” şeklinde konuştu.

Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitim Anabilim Dalı Başkanı ve Uygulama Anaokulu Koordinatörü Doç. Dr. Elif Çelebi Öncü ailelerin okul öncesi eğitime daha fazla önem vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,820 saniyede tamamlandı.