Ohal Valiliği Meşhur Derneği İnceliyor

26 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
21180 defa okundu.

Kocaeli’nde duymayan kişinin kalmadığı ve tartışmalı haberlerle gündeme gelen, yasak olmasına rağmen var olan derneğin aynı imi ile kurulan Mehmet Ali Paşa Merkez Cami yaptırma ve Yaşatma Derneği, OHAL kapsamında Kocaeli Valiliği tarafından incelenmeye alındı

Kocaeli’nin gündemden düşmeyen meşhur derneği olan Mehmet Ali Paşa Merkez Cami yaptırma ve Yaşatma Derneği, OHAL kapsamında Kocaeli Valiliği tarafından incelenmeye alındı. Derneği Kocaeli’nde duymayan kalmadı. 1976 yılında ilimizin tanıdığı isim İlyas Kaya tarafından kurulan derneğe yapılan bitirme operasyonları kent kamuoyunda aylarca tartışıldı.

images

AYNI İSİMLE İKİNCİ DERNEK KURULDU

Mehmet Ali Paşa camisini kuran ve paşada bir çok önemli yardımlaşma ve burs faaliyetlerinde görev alan Mehmet Ali Paşa Merkez Cami yaptırma ve Yaşatma Derneğine karşılık aynı isimle ikinci bir dernek dahi kuruldu. Dernekçilik kanunun 29. maddesine aykırı olmasına rağmen, aynı isimle kurulan dernekte özellikle Belediye Daire Başkanları, Meclis üyeleri ve belediye çalışanlarının oluşturduğu derneği faaliyete geçirildi.

31665ŞEKER, DOĞAN, KARAOSMANOĞLU “YIKACAĞIZ” DEMİŞTİ

Mehmet Ali Paşa Merkez Cami yaptırma ve Yaşatma Derneğinin ilk kurucuları yani gerçek olan dernek yöneticileri, camiye ve derneğe menfaat gözetmeksizin yıllarını verdi. 1999 depreminde az hasar gören cami ve vakıf az derece hasarlı bulunarak ruhsatı yenilendi. Mülkiyeti 1300 m2 kare olan cami için dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başkan Yardımcısı İlyas Şeker, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan camini yıkılacağına yönelik açıklamalar yapıyordu.

SİYASİ OPERASYONA, İDARİ MAHKEME DUR DEDİ

Gerçek Mehmet Ali Paşa Merkez Cami yaptırma ve Yaşatma Derneği yerine aynı isimle kurulan ikinci dernek protokolle fotoğraflar veriyor. Belediye başkanlarının makamlarından ayrılmıyorlardı. İlyas Kaya’ya hatta kent kamuoyunun tanıdığı bir isim paşada “Seni bitireceğiz, bu cami yıkılacak” söylemini dahi kullandı. Süreç yargıya taşındı. Dönemin il müftüsü Mehmet Sönmezoğlu cami yıkılmalarının aksine ilimizde 400 camiye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Buda yetmez gibi camiyi yıkmaya çalışanlara asıl tokat yargıdan geldi. İdari mahkeme tüm yeni çalışmalara ve projelere dur dedi.

20160812065336akakakakGÖREV ALDIRDIĞI İSİMLER BELEDİYEDEN UZAKLAŞTIRILDI

Türkiye’de 17/25 Aralık sonrası taşlar yerinden oynadı. 15 Temmuz sonrası öncesi Belediye Başkanlarının makamlarında ağırladığıMehmet Ali Paşa Merkez Cami yaptırma ve Yaşatma Derneğinin aynı ismi ile kurulan ikinci dernek kırmızı listeye girdi. Belediye Başkanları bu dernekte üstü kapalı görev almalarını istediği bazı isimleri FETÖ\PYD kapsamında belediyelerden uzaklaştırdı.

DERNEK HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Dernek geçenlerde tamamen laf edildiği konuşulsa da şuanda resmi olarak açık. Derneğe üye olan bir çok ismin FETÖ\PYD kapsamında açığa alınması görevden alınması OHAL Valiliğinin de dikkatini çekmiş. Son olarak Selam TV Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Kaya, Cumhuriyet Savcılığına kurulan ikinci Mehmet Ali Paşa Merkez Cami yaptırma ve Yaşatma Derneği hakkında FETÖ\PYD kapsamında suç duyurusunda da bulunmuş.

PARA AKIŞI BANK ASYA’DAN İDDİASI

Kocaeli Valiliğine dernek hakkında gelen üst üste şikayetler üzerine, ikinci kurulan Mehmet Ali Paşa Merkez Cami yaptırma ve Yaşatma Derneği incelemeye alınmış. Dernek yönetimindeki isimlerin daha öncede FETÖ\PYD kapsamında belediyelerden uzaklaştırılması dikkatlerden kaçmazken, son olarak derneğim tüm para akışının Bank Asya’dan olduğu iddiası süreci daha da hızlandırdı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,898 saniyede tamamlandı.